Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

Hayatını Kaybetti De Ne Demek? - http://www.catak.info/
   
 Hayatını Kaybetti De Ne Demek?

Hayatını Kaybetti De Ne Demek?
 Yazı Boyutu

 Tarih : 24.1.2016 - 12:47:53 


Önce zihinlerimiz sekülerleşti. Seküler bir zihin de ancak seküler bir dil üretebilirdi. Zira konuştuğumuz dil zihinlerimizden âzade değildir, zihne düşen dile de düşer çünkü..


Önce zihinlerimiz sekülerleşti. Seküler bir zihin de ancak seküler bir dil üretebilirdi. Zira konuştuğumuz dil zihinlerimizden âzade değildir, zihne düşen dile de düşer çünkü.. 

Anlam katmanı yüksek kavramlarımızı ve metafizik derinliği olan cümlelerimizi sığ kavram ve cümlelerle tebdil ediyoruz. Bunun gündelik hayatımızdaki göstergelerinden birisi de, bir kişi âhirete göç ettiğinde haberlere yansıyan o çaresiz anlatımlardır; “Filan siyasetçi hayatını kaybetti. Filan sanatçı hayatını yitirdi. Henüz daha çok gençti” vs.. 

Ne saçma bir anlatım tarzı bu. “Ruhunu teslim etti”, “Refik-i A’lâya göç etti”, “Rabbine kavuştu”, “Âhirete irtihal etti” demek varken “Hayatını kaybetti” de ne oluyor? Hayatını nerede bulmuştu ki kaybetsin? Kaybettiyse nerede kaybetti? Birisi bulsun da getirsin der gibi... 

Ölümün hakikati karşısında çok aciz ve soğuk bir ifade tarzı bu. Seküler zihnin ölümle Allah (c.c) irtibatını kurmamak üzere, hesap günüyle yüzleşmemek üzere, ölümü gizlemek kastıyla geliştirdiği ve özünde insanı aşağılayan bir anlatım biçimi bu..

Bu ifadeler insanın metafizik hakikatini örtmeye yarıyor. Zira hayatı son bulan bir bitkiyle eşitliyor insanı. Ölüm dediğin şey, bu dünya hayatına has insana takdir edilmiş sınırlı zaman diliminin bitiş ânıdır. Takdir günü gelip çattığında emaneti teslim etmemek olmaz, bunun ne erkeni ne de geç olanı vardır. Ölüm yok oluş da değil, bir âlemden başka bir âleme geçişin, bir boyuttan başka bir boyuta akışın adıdır, o kadar.. 

En büyük hakikat olan âhireti görmemek maksadıyla insanın hakikatini örten bu köksüz cümleler; “Her nefis ölümü tadıcıdır.” (Ankebut: 29/57) ilahi hükmünü gözlerden kaçırmaya ayarlıdır. Zira ölümü unutarak dünya hayatının neşesini elde edebilir insan. Seküler insanın o neşeyi kaybetmemek için kendisine kurduğu büyük tuzaktır bu.

Çok küçük yaşlarda Allah’a olan inancını yitirmiş ve dolayısıyla kavuşmayı ummayan bir romancı, seksenini aşmış yazar babasını âhirete yolcu ederken; ‘Ölüm her yaş için erkendir’ diye yazmıştı. İnsan kavuşmayı istemeyince ömür bin yıl da olsa yine erken olacaktır elbet.. 

İnsanın bu fâni dünyadaki varlığını, fâni olduğunu bilmesine rağmen hayata yapışıp kalma arzusunu, ölmeyecekmiş gibi yaşama emelini Hz. Peygamber (sas) çok güzel anlatmıştır. 

Abdullah b. Mesut’un (ra) naklettiği sahih bir hadiste Resûlullah (sas) yere bazı çizgiler çizerek insanın bu dünyadaki hayat serüvenine dair insan-emel-ecel ilişkisini şöyle anlattı: “Resûlullah (sas) yere dört köşeli bir şekil çizdi (Ecel). (Ve bu) şeklin ortasına (da) dışarı taşan bir çizgi çizdi (Emel). (Sonra da ortadaki şeklin) kenarından ortadaki çizgiye doğru küçük çizgiler çizdi ve şöyle buyurdu:

İşte şu insan, şu da onu kuşatan -ya da kuşatmış olan- ecelidir. Dört köşeli şekilden (kareden) dışarı çıkan (çizgi de) onun emelidir / hayattan beklentileridir. Şu küçük çizgiler de (onun başına gelebilecek olan) sıkıntılardır. (İnsan bu sıkıntılardan) birinden kurtulsa başına diğeri gelir. Ötekisi onu ıskalarsa beriki ona dişini geçirir.” (Buhari; 8/111, hn. 6417; Tirmizi: 9/329 hn. 2642)

Niteliği ve hedefi farklı olmakla birlikte her insanda emel bulunur. Ancak seküler emel imkânsız olanı; cennetini bu dünyada düşler. Bu da onun ecelini / imtihan müddetini aşan boyutlardadır. Bu yüzden hem Kur’an-ı Kerim hem de hadisi şerifler dünyanın geçici olduğunu beyan ederek insanları âhireti unutturacak (tûl-i) emel konusunda uyanık olmaya çağırmışlardır.

Yazı: Serdar Demirel (serdard22@hotmail.com) Editör :  Ahmet KARAHAN

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 30 Puan Verildi
 Kaynak :  Ahmet KARAHAN

 Kategori  İktibas

1195 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Ahmet TESNİMÎ

Ahmet TESNİMÎ ¬
Hülasa

Recep ALMAZ

Recep ALMAZ ¬
Hastalık Bile Bizim İçin Bir Nimettir

A.Nur Tırpancı

A.Nur Tırpancı ¬
Maksadınız Ne?

İslam Ve Hayat

İslam Ve Hayat ¬
Öz Lisânımız

Misafir

Misafir ¬
Okullar Açılırken Gençlere Birkaç Not
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Şubat 2020

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 7
 Bugün : 256
 Dün : 426
 Toplam : 812996
 Ip No : 3.218.67.1
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 6.1463 6.1574
  Euro 5.5551 5.5919
 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank CheckerEditörden | Köyümüz | Tarihçemiz | Töremiz | Sülâleler | Yöreden | Eğitim-Kültür | Müellim | Müellif | Serbest Kürsü | Tespitlerim | Şair/Şuur/Şiir | İktibas | Âkif EMRE | Zaruri Yazılar | Gizlilik Politikası


 
 

   © Copyright - 04.04.2009- http://www.catak.info/ - Tüm Hakları Saklıdır. 

Sitede neşredilen yazılar, site yöneticisinden habersiz alıntı yapılamaz ve başka bir yerde yayınlanamaz.

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.

18.909,51 saniye.